Sztuczne rzęsy powstały dla prostytutek? Krótka (naprawdę) historia sztucznych rzęs!

„Czy wiedziałeś... że w 1882 roku londyńska prostytutka Gerda Puridle wynalazła wydłużone rzęsy, zwane ‘cumbrellas’, aby zapobiec dostawaniu się nasienia do oczu pracujących dziewczyn, które dzisiaj są noszone jako powszechny element mody?” twierdzi mem, który nawet teraz krąży po instagramie. Choć wcale nie jest nowością, bo pochodzi z 2021r., to nadal jest powielany. 

Czy rzeczywiście Gerda Puridle wynalazła sztuczne rzęsy dla prostytutek?

Czy gerda puridle wynalazła sztuczne rzęsy dla prostytutek? Krótka historia sztucznych rzęs

Powyżej możecie znaleźć oryginalny mem - po instagramie krąży też polska wersja, ale nie zapisałam jej i teraz jak na złość się nie wyświetla, ale... 

 

Kobieta na tym zdjęciu nie nazywała się Gerda Puridle (tylko Alice Regnault), nie była prostytutką (a francuską aktorką i pisarką), ani nie wynalazła sztucznych rzęs

 

Jaka jest więc historia sztucznych rzęs?

Choć historia sztucznych rzęs nie jest dobrze udokumentowana, wiadomo, że ich początków można się doszukiwać w starożytności.

Już Egipcjanie stosowali różne techniki upiększania. Smarowano rzęsy różnymi specyfikami, aby je pogrubić, wydłużyć i przyciemnić, a jednym z najpopularniejszych sposobów na podkreślenie oczu było użycie kosmetyków, takich jak kohl. Nie chodziło im jedynie o piękny wygląd, ale przede wszystkim o ochronę oczu przed ostrym słońcem, wiatrem, piaskiem i owadami. Co ciekawe, dotyczyło to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn.

Pierwsze wzmianki o sztucznych rzęsach w czasie nowożytnym datuje się na początek XX wieku. W 1916 roku amerykański reżyser David W. Griffith postanowił użyć sztucznych rzęs, aby podkreślić oczy swojej aktorki Seeny Owen. W tym celu użył ludzkich włosów przewleczonych przez gazę, a rzęsy były tak długie, że muskały jej policzki. Co ciekawe, film nie uzyskał takiej sławy, jak te rzęsy!

Mamy też polski akcent. W 1927 roku polski wizażysta, Maksymilian Faktorowicz, stworzył sztuczne rzęsy z kosmyków włosów przyklejonych na nitce. Powstały dla Phyllis Haver, która grała Roxy w musicalu Chicago. Faktorowicz by wielkim propagatorem sztucznych rzęs. Marka Max Factor wprowadziła do sprzedaży sztuczne rzęsy, ale także zalotkę.

Ale... Warto wspomnieć, że to Anna Taylor opatentowała w Stanach Zjednoczonych rzęsy umocowane na materiałowym pasku w kształcie półkola już w 1911 roku, a wcześniej, w 1903 roku Charles Nestle, niemiecki fryzjer pracujący w Londynie, sprzedawał sztuczne rzęsy!


Jak więc widać z biegiem czasu techniki i materiały używane do tworzenia sztucznych rzęs ewoluowały, ale sam zamysł nie jest niczym nowym. Jednak informacje o tym, że Gerda Puridle wynalazła sztuczne rzęsy dla prostytutek, są fałszywe! Sztuczne rzęsy mają długą i fascynującą historię, którą ciężko przypisać jednemu wynalazcy.
 
Mam wrażenie, że ten mem powstał by ośmieszyć kobiety noszące sztuczne rzęsy, pośrednio insynuując wiadomo co. Czy też odnosicie takie wrażenie?
I czy pochodzenie danej rzeczy, mody, zabiegu czy formy aktywności ma dla Was znaczenie?


Komentarze

  1. Co za różnica, kto wymyślił. Ważne, że mają powodzenie dzięki czyjejś kreatywności :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie nie ma. :D Sama nigdy nie korzystałam ze sztucznych rzęs, bo po prostu u mnie wystarcza tusz do rzęs, aby już zrobić efekt wow. Jednak wolę już sztuczne rzęsy i ich efekt niż te przedłużane, bo te drugie często wyglądają na przesadzone.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak zwykle, memy okazują się być tylko prześmiewcze, a prawdy w nich zero.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jestem wdzięczna za każdy pozostawiony komentarz - to niezwykle motywuje do dalszego pisania!